Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Út 12°C St 17°C Čt 14°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
11.05.2020 - 31.10.2020

Právo útrpné

  • Palackého náměstí 1, Slavkov u Brna 68401
  • 80 Kč děti, studenti, senioři
    130 Kč dospělí
Typ akce:
  • výstava
  • vzdělávací
Pořadatel:
Zámek Slavkov - Austerlitz
Kontakt:
infocentrum@zamek-slavkov.cz
Expozice o hrdelním právu ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století.
 
Autentické pojetí výstavy podtrhuje prostředí, do něhož je instalována – díky ní ožilo rozsáhlé barokní zámecké podzemí. Historici zámku shromáždili informace nejen o vývoji a způsobech tortury, ale i konkrétní příběhy obviněných obyvatel Slavkovska, kteří zažili kruté postupy tehdejšího soudnictví.
 
Expozice představí nejen samotné mučící nástroje z dílny křenovského uměleckého kováře Oldřicha Bartoška, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby.
Část expozice ukazuje, jak vězni pykali za své hříchy, jaké byly výslechové metody a jakými nástroji byly prováděny. K vidění je například pranýř, ke kterému byli připoutáni lidé, kteří se provinili mírnějším způsobem nebo vůz, na němž se převáželi vězni z městské šatlavy na popravčí vrch.
 
Expozice Právo útrpné bude v roce 2020 otevřená od května do září denně, v říjnu pouze o víkendech.
Dovolujeme si upozornit, že je v podzemí chladno (i v letním období kolem 11 °C). Proto doporučujeme teple se přiobléci. 
Na začátku prohlídky půjčujeme bezplatně deky.
 
Otevírací doba: Od května do září otevřena denně (první vstup v 10:00, poslední v 16:00), říjnu pouze o víkendech ve stejném čase.
Délka prohlídky: 50 minut
Max. počet: 20 osob