Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Ne 25°C Po 30°C Út 30°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Krátké zprávy ze ZŠ Tyršova

Krátké zprávy ze ZŠ Tyršova

Krátké zprávy ze ZŠ Tyršova

Čtvrťáci na dopravním hřišti

Ve čtvrtek 11. května 2023 navštívili žáci IV. B dětské dopravní hřiště ve Vyškově. Počasí nám přálo, takže si všichni mohli vyzkoušet znalosti pravidel pro bezpečnou jízdu na silnicích v teorii i praxi. Teoretickou část děti zvládly poměrně lehce v učebně, pomocí videoobrazů Besipu si zopakovaly zejména pravidla týkající se pohybu cyklistů a chodců na silnici. Praktická část se odehrávala přímo na hřišti, kde se ukázalo, že samotná teorie dětem nestačí. Vyzkoušely si např. jízdu na kole jednou rukou a ukazování směru jízdy, objíždění překážky na silnici nebo složitost sledování provozu kolem sebe. Nakonec si všechny své znalosti ověřily v písemném testu a některé z dětí získaly i průkaz cyklisty. Všem dětem přejeme hodně štěstí v silničním provozu.

                                                                                                                                           zd

 

Květinka – polytechnický projekt

Základní vzdělání se vztahuje i na práci s nářadím a různorodými materiály. Ve školní dílně se většinou střídají děti druhého stupně během hodin pracovních činností. Snaží se zhotovit výrobek, který může být součástí praktického života, zpestřením volných chvil nebo jako dárek pro jejich nejbližší.
Ve středu 10. května využili žáci čtvrtých ročníků zázemí školních dílen pro zhotovení výrobku z dřevěných komponentů. Svojí trpělivostí, pečlivostí a řemeslným umem se jim více či méně podařilo vyrobit krásné květy pro nadcházející Den matek. Jejich snaha je na výrobcích patrná a jistě maminky potěší.

                                                                                                                                               hp

 

Miniprojekt Vzdělávání nejen na talíři

Základní škola v Rousínově připravila dne 11. května pro naše páťáky miniprojekt vzdělávání s názvem Zdraví nejen na talíři. Děti se rozdělily do pěti týmů a každý tým absolvoval návštěvu stanovišť, při nichž byl doprovázen žákovským průvodcem školy. Na páťáky čekaly vědomostní, pracovní, pohybové a laboratorní činnosti, ve kterých si mohli ověřit vše, co souvisí s jídlem, sportem, zdravím a životním stylem.
Žáci navštívili školní zahradu, ve které se snažili přijít na to, jaké podmínky potřebuje každá rostlina ke svému růstu a vývoji, a co nám za to na oplátku poskytuje. Na hřišti školy si měřili tepovou frekvenci v klidovém stavu a po sportovních aktivitách. V chemické laboratoři odhadovali a následně také ověřovali přítomnost škrobů v potravinách. V přírodovědné učebně si sestavili denní jídelníček dle svého vkusu a chuti a mohli poté zjistit přítomnost tuků a cukrů, které by v takový den do svého těla přijali. V kuchyňce si připravili chutné pomazánky, zdravé saláty nebo upekli moučníky.
Závěrečný raut, zahrnující všechny dobroty, které páťáci nachystali, přispěl ještě více k hodnotně strávenému dni, z něhož si všichni odnesli nejen nové poznatky, ale hlavně jiný pohled na vyučovací proces a chuť do dalších skupinových aktivit.

                                                                                                                                                 lh

 

Země modrého nebe

Země modrého nebe, tak bychom mohli nazvat přednášku našeho bývalého žáka Adama Blaháka o Mongolsku. S žáky sedmých ročníků se přišel se podělit o svoje zážitky z několikaměsíčního pobytu. Povídání bylo obohaceno nejen jedinečnými fotkami zachycujícími krajinu, města a obyvatele této pro nás dosti vzdálené země, ale i ochutnávkou pravého mongolského čaje a piniových oříšků, které místní děti běžně nosí na svačinku v nezpracované podobě, tudíž v podobě šišky. Poutavost přednášky obohatil i sám Adam svou vizáží, protože přišel oblečen v typickém mongolském oděvu nazývaném deel [dél]. Věřím, že díky Adamovu povídání si žáci uvědomili rozdíly v životní úrovni, způsobu bydlení a života u nás a v Mongolsku, v zemi, jež se nachází ve stejné zeměpisné šířce jako Česká republika.

                                                                                                                                                Ej

 

Velký úspěch v soutěži – postup do národního kola

Zlatý list je soutěž šestičlenných družstev rozdělených na dvě tříčlenné hlídky. Na stanovištích soutěžní stezky odborníci prověřují znalosti dětí z různých přírodovědných oborů. Součástí hodnocení družstva je i praktická práce pro přírodu.
Soutěž má základní (místní, regionální) a krajská kola. Po velkém úspěchu v regionálním kole soutěžili naši reprezentanti i v kole krajském, které proběhlo 3. května 2023 v prostorách ZOO Brno. Tam všechny tři týmy předvedly skvělé výkony. 
Družstvo „Příroďáci“ ve složení: Marek Opluštil, Adriana Malá, Zuzana Andrlová, Stela Slavíková, Tomáš Suchý, Anna Bartlová obsadilo páté místo. 
Družstvo „Sunflowers“ ve složení: Eliška Tůmová, Eliška Daňková, Michaela Svobodová, Tomáš Nepomucký, Jiří Ludin, Matěj Pecháček vybojovalo čtvrtou příčku.
Družstvo „Terčovky“ ve složení: Eliška Křivánková, Daniel Morris, David Ocásek, Zuzana Svobodová, Barbora Blažková, Rozálie Maleňáková dosáhlo velkého úspěchu a zvítězilo i v krajském kole.
Vítězové krajských kol (tedy i naši nejstarší) postupují do národního kola, které je setkáním nejlepších kolektivů z celé ČR. Je to týdenní soustředění s bohatým programem exkurzí, přednášek a dalších aktivit. Toto soustředění proběhne v termínu 18. - 23. 6. 2023 ve středisku Pod Templštýnem.

                                                                                                                                            ps

 

Herní a sportovní odpolední vyučování

Odpolední vyučování dne 4. května bylo na Tyršovce zasvěceno interaktivním logickým a sportovním hrám, kterých se zúčastnili žáci osmých a devátých ročníků. Učitelé pro ně připravili pět stanovišť, ve kterých si žáci prověřili své mentální i fyzické předpoklady, paměť, logické uvažování, soustředění, trpělivost i rychlost reagování. Na jednotlivé činnosti se mohli přihlásit samostatně nebo v předem smluveném týmu. V budově školy se odehrály turnaje a soutěže jednotlivců zaměřené na deskové hry Dáma a Na prodej. Venkovní aktivity zahrnovaly skupinové činnosti družstev podporující pohyb, soutěživost a vzájemnou kooperaci – kartičky hudebního přehledu, běhací piškvorky a Rollors.
Odpolední vyučování mělo u žáků úspěch, zapojili se s vervou, odhodlaností, úsměvem a dobrou náladou. Ocenili netradiční přístup k ověření svých znalostí, schopností a dovedností a byli ochotni a motivovaní dát maximum úsilí k získání výhry své nebo svého týmu.

                                                                                                                                               lh

                     

Den Země

Ve čtvrtek 20. 4. 2023 si žáci IV. B zpestřili výuku projektovým dnem k nadcházejícímu Dni Země. V rámci českého jazyka napsali planetě Zemi krásné dopisy a vzkazy. V matematice na základě diskuze „Proč si děláme z planety smetiště“ žáci zjišťovali, za jak dlouho se v přírodě rozloží např. papír, sklo, dětská plenka atd. Během únikové hry se ocitli na opuštěném ostrově a pomocí indicií se pokoušeli najít pitnou vodu. Děti si vyzkoušely různé úkoly, křížovky, šifry a pitnou vodu nakonec opravdu objevily. Ve výtvarné výchově si pak žáci vytvořili společný kooperativní plakát a popovídali si, jak můžeme my sami naší planetě pomáhat. Všem se tematický den moc líbil.

                                                                                                                                         zd

 

Tyršovka hostila minifotbal

Ve čtvrtek 20. dubna se na Tyršovce pořádalo okrskové kolo v minifotbale. Turnaje se kromě nás jako pořadatelů zúčastnily také týmy z Otnic, Šaratic a ZŠ Komenského. 
Hned na úvod jsme těsně prohráli v městském derby s reprezentanty ZŠ Komenského. Na 1:2 upravoval (skóroval Klímek). V dalším zápase jsme čelili týmu z Otnic, kde se nám bohužel nepodařilo střelit branku a prohráli jsme nejtěsnějším možným způsobem 0:1. Se Šaraticemi jsme si nešťastně dali vlastní gól, nicméně jsme zbraně nesložili a zápas otočili třemi vstřelenými góly. Branky si připsali Klímek, Kovář a Poláček.
V domácím turnaji jsme s jednou výhrou skončili na 3. místě. Nejlepším střelcem se dvěma brankami byl Klímek. 
Do dresu Tyršovky se oblékli: Pustina, Gach, Poláček, Klímek, Novotný, Menšík, Kovář a Blecha.
Hochům děkuji za bojovné výkony a reprezentaci školy.                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                   Jiří Legner  

 

Mc´ Donald Cup II – Gólový půst v Křenovicích

Ve středu 19. 4. jsme jeli na McDonald’s Cup také s kategorií II. – žáci čtvrtých a pátých tříd. Oproti minulé prosluněné středě bylo tentokrát deštivé a chladné počasí. To ale nebránilo průběhu fotbalového turnaje v Křenovicích. Jedinou změnou bylo zkrácení hrací doby z původních 14 na 10 minut. 
Naši žáci v prvním zápase odcházeli s remízou proti pořádajícím Křenovicím 1:1, jedinou branku vsítil Maleňák. Následovala série tří zápasů, kdy se nám nepodařilo vstřelit ani jednu branku. S Otnicemi jsme vyválčili bezbrankovou remízu, následně prohráli s rivalem z Komenského 0:3 a se Šaraticemi těsně 0:1. V posledním zápase jsme se postavili Holubicím a tady naopak se s góly roztrhl pytel. Holubice jsme deklasovali 8:0. Hattrickem se blýskl Kurka, dvě branky přidal Chiedozie, jednu branku vstřelili Matela, Spáčil a vlastní hráč. 
S pěti získanými body jsme se umístili na 5. místě se skóre 9:5. Nejlepším střelcem našeho týmu se stal se třemi brankami Kurka. Vítězem celého turnaje byly Šaratice. 
Tým Tyršovky reprezentoval: Kuchta, Maleňák, Chiedozie, Kurka, Koprol, Matela, Spáčil, Štěrba, Novotný a Kellner.
Chlapcům děkuji za předvedené výkony a pořadatelům za průběh.
                                                                                                                                       Jiří Legner 
 

Okresní kolo Matematické olympiády

Nejlepší mladí matematikové ze sedmých a osmých ročníků základních škol okresu si 12. dubna poměřili své síly na okresním kole předmětové olympiády ve Vyškově. Řešení zapeklitých příkladů se zúčastnili také reprezentanti naší školy Tadeáš Rábik a Kateřina Obhlídalová. Tadeáš Rábik z 8. A podal dobrý výkon a obsadil mezi 14 účastníky pěkné šesté místo. Kateřina Obhlídalová ze 7. A se stala navíc úspěšnou řešitelkou a její sedmé místo mezi 23 soutěžícími je také úspěchem.  

                                                                                                                                                            vz

 

Finále pěvecké soutěže

Ve čtvrtek 11. května se konalo finále soutěže Zazpívej, slavíčku. Šlo v pořadí již o 32. ročník dětské soutěže ve zpěvu lidových písní.

Po letech, kdy se soutěž konat nemohla, překvapila letos nejen početná účast, ale především vysoká úroveň zpěvu všech soutěžících. Hudební zážitek posluchačů ještě umocnilo krásné prostředí Katolického domu v Bučovicích.

Těší nás proto, že řadu mladých talentů rozšířili i dva žáci 4. ročníku z naší školy, Tereza Lysáčková a Kryštof Svoboda. Věříme, že v následujících letech nás budou v tomto umění reprezentovat ještě mnohokrát.

                                                                                                                                             ps