Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 29°C Út 26°C St 24°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Mateřská školka získá nová místa, kapacita se zvedne skoro o třetinu

Mateřská školka získá nová místa, kapacita se zvedne skoro o třetinu

Omezené kapacity dětských míst v mateřských školách – to je demografický problém, se kterým se Slavkov u Brna v posledních letech výrazně potýká.  V letošním roce město přichází s řešením této krize. Od roku 2025 díky rozsáhlým investicím do staveb nových tříd přibyde téměř třetina stávajících míst. Ze současných téměř 200 dětí budou kapacity rozšířeny na téměř 310.

“Aktuálně probíhá výběrové řízení s cílem rozšířit prostory mateřské školky Zvídálek nacházející se na Koláčkově náměstí. A nejen to, mimo rekonstrukci školky a její přístavby má přibýt kuchyň s moderním gastrozařízením, technické zázemí i zahrada s hřištěm. Citlivé architektonické řešení navrhlo renomované studio předního architekta Marka Jana Štěpána.

„Tyto změny zvednou počet míst pro děti ze stávajících 36 na 95. Zahájení stavby směřujeme na duben tohoto roku a ukončení na léto 2025,“ potvrdila místostarostka pro školství Marie Jedličková.

Zatímco na Koláčkově náměstí bude probíhat stavební ruch, děti budou docházet do prostorů nově zbudovaného bytového komplexu Litava na Slovanské ulici. Toto místo poskytne prostor pro 40 dětí. Dětský smích zde neutichne ani poté, co se děti vrátí zpět do budovy v centru města - město si jej bude moci pronajímat po dobu minimálně deseti let.

Co více, v plánu je ještě větší rozšiřování – město Slavkov totiž vlastní rodinný dům v blízkosti školky na Koláčkově náměstí, který umožní místo pro dvě úplně nové třídy pro dvanáct dětí. „Máme radost, že školka na Koláčkově náměstí získává tak velkou příležitost pro rozvoj. Jedná se o lokalitu v centru města, v těsné blízkosti zámeckého parku a dalších zelených ploch ve městě. Pro děti zcela ideální prostředí,“ říká ředitelka školky Dagmar Červinková.

Do školního roku 2025/2026 se tedy počítá s tím, že mateřská školka bude schopna poskytnout nová místa pro zhruba 114 dětí, a to jak tříleté a starší, ale také ty menší, a to v rámci tzv. dětských skupin. Ty jsou určené zejména pro děti, jejichž rodiče se chtějí vrátit zpět do práce.

O tom, zda o tak významné navýšení kapacity městské školky, budou mít rodiče zájem, ředitelka nepochybuje. „Přestože jsme dosud s vypětím všech sil dokázali přijmout všechny děti ve věku tří let, tlak je enormní. Mnoho dětí, které se narodily na podzim, jsme již přijmout nedokázali. Telefon maminek, které se chtějí vrátit do práce v momentě, kdy jejich dítě dosáhne tří let, zvoní v průběhu celého roku a my je musíme odmítat,“ potvrzuje paní ředitelka.

Navíc více nových míst pocítí i děti ve stávajících třídách, které jsou nyní naplněny „na doraz“. „Při dostatku volných míst by se mohly snížit současné vysoké počty dětí ve třídách na optimálních 24 dětí,“ vysvětluje paní ředitelka.

Neúprosné demografické ukazatele byly dříve daleko horší – nástup do školky byl upřen až 40 dětem. Ovšem nutno říci, že toto číslo se již podařilo skoro vymýtit, a to hlavně díky soukromým školkám a dětským skupinám, které ve Slavkově vznikly a do budoucna ještě budou vznikat.

Taťána Rusnáková