Místní akční plán rozvoje vzdělávání 2024
Aktivně jsme zapojili 23 MŠ a ZŠ včetně ZUŠ Františka France a DDM ze Slavkova u Brna, místní knihovny, ale i zájmové organizace, které se věnují dětem do 15 let věku. Spolupracovalo taktéž všech 18 obcí našeho regionu.
Do konce července 2024 proběhlo celkem 20 akcí pro pracovníky ve vzdělávání. Workshopů, seminářů a dalších akcí se zúčastnilo více než 400 osob z řad pedagogických pracovníků MŠ, ZŠ, vedení škol a zájmových organizací, odborníků působích v oblasti vzdělávání v území našeho ORP. Interaktivní vzdělávací aktivity byly zaměřeny na oblast moderních didaktických metod výuky dětí a žáků, čtenářskou a matematickou pre/gramotnost, na digitální gramotnost či propojování formálního a neformálního vzdělávání. Témata aktivit vycházela přímo z požadavků účastníků: jako vysoce aktuální a praktické byly hodnoceny např. workshopy zástupců škol a OSPOD, digitální vzdělávání pedagogů v AI, kurzy první pomoci ve školách či ukázky moderních pomůcek pro výuku čtení a matematiky.
Velmi úspěšné byly akce pro děti a žáky MŠ/ZŠ. Od ledna 2024 evidujeme 43 jednotlivých realizovaných vzdělávacích aktivit. Je třeba znovu zdůraznit aktivní přístup MŠ, ZŠ i školních družin škol při zapojování dětí a žáků do projektových aktivit a děkujeme za něj. Účastníků bylo více než 900. Témata výuky v MŠ a ZŠ jsme rozšířili o ta, která samy školy definovaly jako klíčová. Vysoký zájem byl např. o workshopy „Kladívko a hřebíček“, kterých se zúčastnilo 14 MŠ a více než 250 dětí: adekvátně jsme je seznamovali s nářadím, profesemi, ale hlavně jim umožnili praktický nácvik dovedností práce s kladívkem, dřevem a hřebíky (polotovary ježka finálně zpracované si děti odnesly s sebou). Z oblasti čtenářské gramotnosti proběhly např. 2 zajímavé vzdělávaccí cykly: v období mezi březnem a červnem 2024 byla uskutečněna komiksová soutěž pro žáky ZŠ (130 účastníků) či byla vyhlášena čtenářská soutěž „Superčtenář Slavkovska“ pro žáky od 2. ročníků ZŠ (57 účastníků); komiksová soutěž byla provázena výstavami komiksů v knihovnách a školách (Otnice, Nížkovice, Křenovice a on-line na webu projektu MAP), obě akce pak mimo vyhlášení vítězů uzavřela v červnu setkání dětí a žáků s autorem komiksů Nikkarinem, resp. autorkou dětských knih Helenou Haraštovou. Náš region jsme dětem a žákům představili prostřednictvím workshopů, které byly směřovány k rozvoji jejich vztahu k přírodě: jednalo se o cyklus „Ptáci na jaře“ pro MŠ a „Pozorujeme přírodu“ pro školní družiny ZŠ (celkem 16 workshopů, více než 360 účastníků). Detaily ke všem aktivitám jsou uvedeny na projektovém webu (www.map-slavkov.cz) a průběžně jsou prezentovány na facebookovém profilu (MAP Slavkovsko).
Po skončení letních prázdnin se od září těšíme na další společnou práci.
Projekt reg.č. CZ.02.3.XX/00/23_017/0008321 je spolufinancován Evropskou unií v rámci OP JAK.
Richard Podborský