Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Ne 25°C Po 30°C Út 29°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Nejlepší evropské "živé sochy" v zámeckém parku

Nejlepší evropské "živé sochy" v zámeckém parku

Desítky umělců z celého světa se sjely do Slavkova, aby zde představily, co všechno může dokázat lidské tělo i představivost

Jediný Mezinárodní festival živých soch a bodyart se letos uskutečnil ve Slavkově u Brna 21. května. Sjeli se zde desítky umělců z celého světa, aby představili, co všechno může dokázat lidské tělo i představivost.

V zámeckém parku se představil například i mnohonásobně oceněný Antonio Santos „Staticman“ z Portugalska. Již 35 let je uznávaným matadorem v umění živých soch. Antonio pokořil šest světových rekordů - například za nejdelší dobu stání bez hnutí nebo nejpomalejší chůzi. Celých 9 let byl držitelem Guinnessova světového rekordu za výkon 20 hodin 11 minut a 36 sekund bez jediného pohybu.

„Po dvouletém odkládání se v zámeckém parku uskutečnila akce, která v Česku nemá obdoby. Slavkov hostil 32 živých soch a 12 špičkových bodyart umělců, kteří své výtvory tvořili přímo před zraky diváků. Návštěvníci pak také mohli být součástí poroty soutěže o nejlepší živou sochu i výtvor body art,“ komentovala ředitelka Zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická.

V parku byli k vidění živé sochy jako například Pirát, Bílý páv nebo výtvor „Still Emotion“ zachycující zamilovaný pár v momentě, kdy hoch odchází do napoleonských válek. V Body art zóně zase tvořila jediná česká vítězka mistrovství světa World Bodypainting Festival.

„Naši komunitu tvoří různorodá individua, která lze běžně vidět na slavných místech po celé Evropě. Ve Slavkově se však spojili v jeden ansámbl. Jde nám o to potěšit návštěvníky a předvádět lecjaké herecké kusy přestrojeni za krále s královnou, havíře, věštící cikánku a další postavy. V barvách pestrých i mdlých, v pohybu či jako pravé sochy v úplném strnutí. Jindy zase, by radost nejen dětem na tvářích vykouzlila, měníme se třeba v klauny, mimy i kejklíře. Ve tvorbě všelikých kostýmů jsme sami sobě návrháři, švadlenkami, dekoratéry, maskéry a kutily,“ říká za spolupořadatele Zdeňka Rylka Dovályová z české organizace Živé sochy SINELA.