Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 29°C Út 26°C St 24°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Nové místo pro nejmenší děti u zámeckého parku

Nové místo pro nejmenší děti u zámeckého parku

Slavkov začal stavět nový pavilon školky.

Bagry a zbíječky vystřídaly děti v areálu mateřské školky Zvídálek v centru Slavkova u Brna. V rozhlehlé zahradě, v těsné blízkosti zámeckého areálu, stavaři začali s přípravami na vznik nového pavilonu pro padesát předškoláčků. Stará nevyhovující budova se dočká kompletní rekonstrukce.

Odstartovali jsme éru dlouhodobě připravovaných projektů zaměřených na rozvoj školství. Již několik let totiž bojujeme s nedostatkem míst nejen ve školkách, ale i v základních školách. V tomto roce skokově navýšíme kapacitu pro nejmenší děti. Nepolevujeme však ani v přípravě projektu na novou školu, která má vyřešit problém celého spádového regionu, ve kterém bude v příštích letech chybět cca 300 míst,“ uvedl starosta města Michal Boudný.

Slavkov u Brna tak už v září příštího roku navýší kapacitu mateřské školy o téměř třetinu, tedy o 90 míst. Na investici získalo město podporu ve výši 40 milionů z evropského fondu (IROP).

Projekt na rozšíření kapacity mateřské školy Zvídálek vytvořil renomovaný architekt Marek Jan Štěpán, který se zaměřuje na propojení moderní architektury v historických objektech a památkových zónách. Nový objekt totiž přímo sousedí s národní kulturní památkou a je s ní propojený nově opravenými schody podél původní kounicovské hrobky a skleníku. „V zahradě vyroste solitérní objekt, který bude s uliční budovou propojen spojovacím krčkem. Nová budova má připomínat zahradní altán složený z kostek,“ uvedl Marek Jan Štěpán. Vytvořil v něm místo pro 50 dětí. V suterénu je pak umístěna kuchyň s jídelnou. Další dvě třídy se vrátí do stávající, ale zásadně zrekonstruované budovy. Samotný vstup do areálu školky je situován ve vnitrobloku, který se stane také novým přístupovým místem do zámecké zahrady.

Po dobu stavby jsou děti přestěhovány do nově zbudovaných prostor v bytovém komplexu
ve východní části Slavkova. „Po otevření nového pavilonu však tyto prostory budeme využívat i nadále. Kapacita městské mateřské školy Zvídálek se tak zvedne ze stávajících 200 míst na téměř 300,“ doplnila místostarostka Marie Jedličková.

 

Prázdniny ve znamení investic do školství

Nový pavilon není jedinou investicí v areálu bývalého zámeckého zahradnictví na Koláčkově náměstí. V příštích měsících zde město díky evropským dotacím opraví a obnoví také původní kounicovský skleník. Nový prostor pro další děti by mohl vzniknout také v přímém sousedství stávající školky,
kde město koupilo velký rodinný dům. Projekt na vybudování dětské skupiny pro cca 24 nejmenších dětí právě posuzuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Dotace z národního plánu obnovy by tak mohla pokrýt 100% nákladů.    

Prázdniny budou rušné také na základní škole Komenského. Tam se bude kompletně rekonstruovat školní kuchyň a zmodernizují se učebny pro výuku cizích jazyků, robotiky, informatiky a dalších odborných předmětů. Škola získá také kompletní IT vybavení včetně kvalitního WiFi připojení. Zmodernizují se také prostory školní družiny.