Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Ne 25°C Po 30°C Út 30°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Občánky letos přivítáme majestátními lípami

Občánky letos přivítáme majestátními lípami

Slavkov přivítá nové občánky opět formou sázení stromů u remízku směrem na Křenovice.

Slavkov přivítá nové občánky opět formou sázení stromů u remízku směrem na Křenovice. Zástupci radnice a místního zahrádkářského spolku se s dětmi a jejich rodinami setkají v lokalitě Kozí hory již po čtvrté a to v sobotu 22. dubna od 10 hodin. „Tentokrát přivítáme asi 20 nově narozených dětí v přírodě. Dalších deset rodin využilo nabídku pro „klasické“ vítání na radnici. Při jarní vlně oficiálně přijmeme do řad Slavkováků děti narozené v rozmezí od 1. července do 31. prosince 2022,“ uvedla radní Veronika Slámová. Připomněla, že k účasti na této akci je nutné zaslat přihlášku formou e-mailu na adresu: lenka.elznerova@slavkov.cz nejpozději do 10. dubna.

„Na akci zveme také rodiče dětí, které již svůj strom mají zasazený. V sadě je totiž několik uschlých stromů a další potřebují jarní péči. Při této společné akci tak můžete využít nejen přistavené cisterny s vodou a dalších potřeb. Na místě budeme mít připraveny i stromy navíc,“ doplnila Slámová, která připomněla, že stromy jsou darem města rodinám a jejich potomkům.

Každé přihlášené dítě a rodina na místě dostanou od města dárek v podobě sazenice stromu a pamětní cedulky se jménem a datem narození dítěte. Rodiny žádáme pouze o přinesení vlastního rýče. Na místě bude k dispozici voda s potřebnými věcmi. Zajištěno bude také občerstvení v podobně čaje a špekáčků, které si na místě upečeme.

Po výsadbě starých ovocných odrůd přicházejí na řadu lípy a další majestátní stromy. V sadě tak poroste přes 220 stromů, které zde lidé postupně vysázeli už od roku 2020. Tehdy položili základ novému komunitnímu sadu slavkovští zahrádkáři.

Jsem hrdý na to, že se nám podařilo tuto myšlenku udržet a setkáme se zde s rodiči už po čtvrté. Po pravdě si už ani neumím představit jinou formu vítání malých Slavkováčků. Bohužel se však v příštích letech budeme muset více zaměřit na péči o již zasazené stromy, protože sucho některé stromy nepřežily. Bez pravidelné zálivky, ke které vyzývám i rodiče, bude sad symbolizující nové životy vypadat velmi smutně,“ Michal Boudný.

Vítání občánků v novém sadu se neobejde bez spolupráce a aktivního zapojení místních obyvatel i podporujících nadací a firem. Základní organizaci zahrádkářů Slavkov u Brna děkujeme za pomoc s výběrem stromů, vykolíkování sadu a odbornou konzultaci. Technické zázemí poskytují technické služby. Výrobu nerezových cedulek a dopravu stromků zajišťuje společnost LIKO-S. Akci pořádá matrika městského úřadu a odbor vnějších vztahů.

Projekt Vítání občánků – jaro 2023 je možné uskutečnit díky finanční podpoře Nadace ČEZ, která hradí nákup stromků a potřebného materiálu.

Veronika Slámová