St 22°C Čt 15°C Pá 13°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Padesátá pípa s rekordní účastí

Jubilejní 50. ročník běhu o Slavkovskou pípu se stal v sobotu 2. září 2023 minulostí. Krásné slunečné odpoledne přivedlo na start 202 účastníků (z toho 36 žen), čímž byl překonán rekord z roku 1982 – 162 běžců. Tito všichni se přišli pobavit, poměřit svoje síly v běhu, vytrvalosti, ale i v pití piva.
Ozdobou akce byla účast otců-zakladatelů běhu o  Slavkovskou pípu pánů Vladimíra Pavézky, Milana Šolce, Luboše Šinkyříka a Milana Šikuty včetně dalších bývalých běžců a pamětníků, mezi kterými nechyběl dlouholetý účastník a moderátor Jiří Kyjovský.
Prostor před hostincem Na Špitálce byl kolem šestnácté hodiny zcela zaplněn. Startem v 16.10 hod. a po dopití startovního piva se na trasu závodu vydal pestrý peloton běžců. A podívaná to byla náramná – i když většina účastníků byla oblečena klasicky běžecky, část závodníků pojala závod v duchu dávné tradice jako happening, takže jsme mj. mohli vidět borce v retro dresech, skupinku tří banánů apod.

Špitálskou ulicí a „kaštánky“ se celá tlupa přesunula do Křenovic k restauraci U Frantíka, kde na běžce čekal druhý kyblík. Klání dál pokračovalo během nebo chůzí podle toho, jak se kdo cítil, přes Hrušky do Obecní hospody ve Vážanech nad Litavou. Třetí kus se některým už zajídal, ale jiní nepohrdli i kouskem navíc. Nakonec stejně nezbylo, než mazat dál kolem vážanského hřiště na polní cestu k lesíku do Slavkova. Trať je vedla přes vlakové na autobusové nádraží, kde je už čekalo příjemně zteplalé pivo v restauraci Na Zastávce. Odtud už je to do cíle jen kousek, tak ještě poslední povinný soutěžní škopek a šup šup do cíle na Špitálku, protože limit 1:45 hod. je neúprosný. Zde již byli běžci očekáváni diváky, svými příznivci a fotografy.

V cíli se čekalo i na ty, kteří limit nesplnili. Kdo si na ně počkal, ten nelitoval. Již po limitu se ze zatáčky u hřbitova vyřítila podivná dvojice: paní Müllerová vezla na invalidním vozíku „dobrého vojáka Švejka“. Byli to dva mistři kostýmů a nestoři závodu – Zdeněk Andrla a Zdeněk Poláček.
Děkujeme všem, kteří podpořili toto „závodění“ finančně, cenami, ale i osobní pomocí.
Sejdeme se opět v sobotu 7. září 2024 při 51. ročníku Slavkovské pípy.