Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 29°C Út 26°C St 24°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Pestré jaro v Karolínce

Pestré jaro v Karolínce

Jaro se v Karolínce zaskvělo mnohými událostmi a aktivitami, které zpestřily běžný chod naší školy.

Potěšily nás děti ze slavkovské ZUŠ, které si pro nás se svými učiteli připravily 18. 4. v sále nad naší školou koncert. V programu byla taneční a pěvecká vystoupení, hra na klavír, housle, flétnu a klarinet. Děti ze školky přišly na koncert ve svátečním oblečení a s účinkujícími  si mohly zazpívat známé české písně. Koncem dubna navštívili naši předškoláci obě slavkovské základní školy. Děti prvních tříd připravily pro své předškolní kamarády pěkný program, ve kterém nechyběly ani hry s písmenky a číslicemi. Na závěr si mohli předškoláci namalovat stíratelnými fixami ,,šneka,, na tabuli, a tato činnost je zaujala nejvíc. Největší radost měli z toho, že se potkali s dětmi, které ještě loni chodily do naší MŠ.

Ze světového monitorovacího projektu Oko Země byl dne 26. 4. zorganizovaný program o přírodě. Navštívil nás pan Milan Jeglík - instruktor potápění, kameraman, filmař a ochránce divočiny, zakladatel projektu Green Life a Blue Life, předseda spolku Prales dětem. Pan Milan přišel se svojí kolegyní Zuzkou Kolouškovou, potápěčkou a filmařkou. Měli pro děti připravené povídání s promítáním o životě v oceáně a nebezpečí, které v něm živočichům hrozí. Děti se mohly seznámit s filmovým žralokem, který je provedl podvodním světem a ukázal jim, jak žijí a čím se živí obyvatelé oceánu a co je zabíjí. Potom děti přemýšlely, jak je mohou zachránit. Někdo se chtěl stát potápěčem, kapitánem záchranářské lodi, jiný námořníkem. Pan Milan ukázal dětem znaky, jak se domlouvají potápěči pod vodou. Děti už teď ví, jak ukázat, že vidí chobotnici, želvu nebo žraloka a že nemusí být každý potápěčem, námořníkem nebo kapitánem aby pomáhal oceánu, pomáhat můžeme i z domu. Česko sice moře nemá, ale to neznamená, že na něj nemáme vliv. Všechny děti mají vědět, co dělat s plastovým odpadem, aby se nedostal do řek a neznečistil vodu. Už přeci víme, že každá řeka vtéká do moře. Ve školce si každý den připomínáme ,,Chráníme sebe, kamarády, přírodu“, a tak jsme si tentokrát hodně rozšířili obzor ohledně ochrany přírody. Druhého května byl zápis nových dětí do KMŠ Karolínka. Ve třídě Rybiček, která byla nachystaná pro nové zájemce, si mohli rodiče v klidném a přátelském prostředí vyřídit potřebné doklady a popovídat si s učiteli, zatímco děti prozkoumaly třídu. V červnu se těšíme na přivítání nových dětí i jejich rodičů v rámci adaptačních hodin.  Oslava 13 let od založení mateřské školy Karolínka proběhla dne 10. května. Na oslavu byli pozvaní, jako každý rok, i studenti z Církevní střední zdravotnické školy z Brna. Na školní zahradě přichystali pro děti šest stanovišť s různými úkoly a povídáním o životě Terezie Gerhardiger, zakladatelky společenství Chudých školských sester Naší Paní. Její křestní jméno je Karolína, odtud i název naší školy. Ve Slavkově bydlí řeholní sestry tohoto společenství, které založilo školku – naši školku Karolínka, a proto je to i jejich svátek. Něco ze života Terezie Gerhardiger –  malá kuriozita: když bylo Karolínce 15 let, stala se učitelkou. Ve třídě bylo nejen hodně dětí, ale také starší paní, která měla kozu. Koza každou chvíli mečela a tak bylo ve třídě veselo.  Jako každý rok v květnu děti nacvičovaly básničky a písničky pro své maminky. Slavnostně je předvedly na besídce, která proběhla v polovině měsíce. Ve třídě Soviček prožily maminky představení o květinové louce. Děti představovaly květiny a luční hmyz, a zahrály život na louce, kde žila Pampeliška, která chtěla létat jako včelky. Naší Pampelišce se splnil sen. Jednoho dne se její žlutý květ proměnil v bílé chmýří.  Byly to její děti, které doopravdy létaly ve vzduchu. Maminky potěšil i dárek, který děti předem pečlivě a s láskou pro svoje maminky vyrobily. Děkujeme maminkám za jejich lásku a starostlivou péči!

Za KMŠ Karolínka Tetjana Macalova