Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Út 17°C St 14°C Čt 19°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Slavkov a Holíč opraví díky unijním dotacím další části zámeckých areálů

Slavkov a Holíč opraví díky unijním dotacím další části zámeckých areálů

Obnova původního skleníku, oprava bazénů v parku nebo renovace severní přístupové zdi k zámku. Nejen to jsou hlavní investice v projektu přeshraniční spolupráce, se kterým město Slavkov u Brna uspělo se slovenským městem Holíč.

Oprav v areálu národní kulturní památky se tak dočká nejen Slavkov, ale i partnerské město Holíč, které obnoví původní rybník jako biotopové jezero. Na holíčském zámku vznikne také expozice vyprávějící společnou historii obou měst.

Obě města pojí společná historie po Bitvě u Slavkova – ustupující spojenecká vojska před podpisem míru v Bratislavě využívala zázemí honosného vodního zámku vybudovaného jako letní sídlo Marie Terezie.

Slavkov u Brna se tak může v příštích dvou letech pustit do další vlny obnovy své národní kulturní památky. Šanci na nový život získá chátrající skleník v areálu zámeckého zahradnictví, který je dnes pro veřejnost nepřístupný. Nachází se v těsné blízkosti nově vznikajícího pavilonu školky na Koláčkově náměstí. Přístup k němu bude mimo jiné i po nově opravených schodech vedle původní Kounicovské hrobky nebo z ulice Kollárova/Zámecká. Renovace se dočkají také opadané poničené betony na všech čtyřech bazénech v zámeckém parku. Město může také díky tomuto projektu pokračovat v další obnově zámecké zdi – tentokrát podél severní přístupové cesty.

Obě města pak budou spolupracovat i na projektech rozvíjející cestovní ruch. Vznikne mobilní aplikace s naučnou cyklotrasou propojující oba turistické cíle. Na zámku ve Slavkově u Brna oživí prohlídkovou trasu virtuální realita, která vtáhne návštěvníka do událostí po ukončení bitvy v prosinci 1805. Součástí budou i společné aktivity zaměřené na rozvoj kultury a místních řemesel.

Projekt Cesta k míru je podpořený z Programu přeshraniční spolupráce INTERREG VI-A, Slovensko – Česko 2021-2027. Celkové oprávněné náklady projektu cca 5,9 mil. €. Město Slavkov u Brna: 1,9 mil. € a město Holíč 4 mil. €. Evropská a státní podpora je na české straně ve výši 85 %.

Veronika Slámová