Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
St 11°C Čt 11°C Pá 9°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
SLAVKOVEM BUDE OPĚT ZNÍT ANGLIČTINA

SLAVKOVEM BUDE OPĚT ZNÍT ANGLIČTINA

Znáte tu situaci. Jsou prázdniny a děti si potřebují odpočinout od učení. Dva měsíce volna jsou ale zároveň skvělou příležitostí pro osvojení si nových schopností, vědomostí a znalostí, či rozvoji těch stávajících, které dětem třeba dělaly problémy v průběhu školního roku. Jak dopřát dětem zábavné prázdniny, ale zároveň volný čas využít i produktivním způsobem. Odpovědí je náš Summer Camp, který už se osvědčil v Bučovicích a nyní si ho užívají i děti ze Slavkova u Brna.

 

Příměstský tábor, kde se děti naučí komunikovat výhradně v angličtině už JCB v čele s majitelkou a milovnicí cizích jazyků Gabrielou Braunerovou pořádá dvanáctým rokem. Vedoucí projektu, který se koná pod záštitou neziskové organizace „You can do it!" je Karolína Kolaříková, studentka Masarykovy univerzity a zkušená lektorka. „Není to výuka, kterou si mnozí představí, učíme se názornými ukázkami, hrou a bez stresu," popisuje Karolína základní princip tábora. I když v případě Summer Campu se jedná spíše o výukový program než klasický tábor. Zábavu tu sice zažijete ve stejném rozsahu, ale Summer Camp dětem také permanentně zlepší komunikační schopnosti v angličtině.

Spousta příležitostí, jak se rozvíjet i bavit

Loňskou novinkou byla kromě turnusu ve Slavkově také skupinka pro děti starší 14 let a široká škála mezinárodních hostů. Kempu se účastnili žáci a lektoři z Rakouska, Anglie, Srbska, USA, Ruska i Austrálie. S organizací programu takového rozsahu nám vychází vstříc jak město Slavkov u Brna, tak i řada místních podniků. Kromě výuky zábavnou formou si tak účastníci užijí spoustu zábavných aktivit, jako je například cvičení jógy, tenisový trénink, pobyt na koupališti, hledání pokladu, luštění záhady v zámeckém parku a všemi velice oblíbená činnost – příprava a pečení vlastní pizzy.

Prvotní rozpaky zaženeme a rozmluvíme každého

Z naší zkušenosti si děti angličtinu osvojí velice rychle, dbáme totiž na to, aby mluvili výhradně anglicky. Nemusíte se ale bát, pokud vaše dítě anglicky moc nerozumí. Program a přístup vždy přizpůsobíme věkové a dovednostní kategorii dětí.

Často se tak stává, že první den máme před sebou spoustu nesmělých tváří, ze kterých stěží dostaneme v angličtině něco víc, než jak se jmenují. Na konci kempu už si ale nikdo na češtinu ani nevzpomene a anglicky se i hádáme. Patří ananas na pizzu, nebo ne? Kdo je nejlepší tenista na světě? Která příchuť zmrzliny je nejlepší? Všichni tak angličtinu využíváme jako nástroj, pomocí kterého se chceme dorozumět, ne jako něco, co se musíme naučit na test.

Ba co víc, je už téměř pravidlem, že se děti navzájem hlídají, aby naše pravidlo dodržovaly. „English, please!" zazní v davu při cestě za aktivitami každý den alespoň pětkrát. V podstatě se z této věty stalo motto. Mluvit anglicky pak ani kluci a holky ze starší skupinky nevnímají jako povinnost, ale spíše jako výzvu, kterou dokážou splnit stejně dobře jako ostatní.

Baví nás dětem zajišťovat program, který rozvíjí jejich vzdělání, aniž by si toho vlastně všimli. A jsme rádi, pokud je z naší práce nadšení patrné. „Neznám podobný příměstský tábor, kde by se o takto malé děti dokázali opravdu nadstandardně postarat, navíc s tak různorodým celodenním programem," ocenila nás například maminka Naďa Zugarová, která se se synem celého programu účastnila.

Rodilý mluvčí nedá dětem šanci mluvit česky

Nutnost mluvit česky umocňuje především každoroční přítomnost rodilého mluvčího. Loni to byl sympatický Angličan se jménem, které hýbe světem – Joe Money. Před ním by se přece neslušelo mluvit česky. Joe se u dětí rychle stal oblíbeným členem výpravy a terčem zvídavých otázek a podnětných konverzací na cestě za středeční aktivitou dne – tenisem. „Byl jsem překvapený, jak moc se děti zajímaly odkud jsem a pořád se mě na něco ptaly. Nečekal jsem, že jejich angličtina bude na tak dobré úrovni," nechal se slyšet Joe.

Nejprve váhali, teď se k nám rádi vrací

Na závěr Summer Campu dostanou všichni za svoje úsilí certifikáty a drobné odměny. Naší odměnou jsou spokojené ohlasy a chuť některých dětí jít do toho s námi znovu. „Rozhodl jsem se, že příště se přihlásím znovu. Byli tu fajn lidi a bavilo mě to," prohlásil například šestnáctiletý Dan, který se zprvu nechal na Summer Camp v Bučovicích dlouze přemlouvat.

A kromě Dana se na Summer camp můžou přihlásit i další mladí jazykáři – letos opět ve dvou termínech ve Slavkově u Brna (15. – 19. 7.) a v Bučovicicích (8. – 12. 7.). You can do it!