Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 22°C Út 26°C St 28°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Slavnostního otevření hasičské stanice se zúčastnil i ministr vnitra

Slavnostního otevření hasičské stanice se zúčastnil i ministr vnitra

Původní stanice již byla v nevyhovujícím stavu. V novém bude "bydlet" 15 hasičů.

V pátek 12. června 2020 se ve Slavkově u Brna slavnostně otevřela nová hasičská stanice. Akce se účastnil také první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček.

Původní stanice již byla v nevyhovujícím stavu. Byla společná s JSDH města Slavkova u Brna a podobala se spíš rodinnému domu než hasičské stanici. Garáže neměly dostatečnou kapacitu pro hasičskou techniku ani bezpečný prostor kolem vozů. Stejně tak zázemí již neodpovídalo moderním požadavkům. Navíc šlo o nevhodnou lokalitu – poblíž školy a centra města.

Nová stanice je dislokovaná nedaleko sjezdu k frekventované komunikaci I/50 a u křižovatky na rovněž velmi využívanou komunikaci I/54 směrem na Kyjov. Má výhodnou polohu mimo historické centrum města. Disponuje prostornými garážemi i zázemím pro strojní, chemickou a technickou službu. Stanice se stane skutečnou oporou také pro jednotky SDH obcí. Pro dobrovolné hasiče z blízkého okolí budeme schopni zajišťovat mj. plnění tlakových lahví do dýchacích přístrojů a nebudou tak muset cestovat až do Vyškova, jako doposud.

Výhledově bude v areálu stát také základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

V garážích parkují dvě cisterny (4000 a 9000 litrů vody) a velitelský automobil. Ve službě je ve třech směnách 15 hasičů, které řídí velitel stanice.

Stanici se podařilo postavit díky výborné spolupráci s městem Slavkov u Brna a Jihomoravským krajem. Náklady na výstavbu činí 34,4 mil. korun.

Slavnostního přestřižení pásky a symbolického otevření stanice se při slavnostním otevření účastnila řada významných hostů. Pozvání přijal první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček, generální ředitel HZS ČR genpor. Drahoslav Ryba v doprovodu svých náměstků, senátor Ivo Bárek, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, starosta města Michal Boudný a další. Hosty přivítal ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Jiří Pelikán.

Pan ministr poděkoval složkám IZS za práci odvedenou během koronavirové krize a v souvislosti se slavkovskou stanicí poděkoval a popřál: “Díky všem, kteří se podíleli na výstavbě této stanice. Hasičům, kteří tady slouží a budou sloužit, přeji, aby se od každého zásahu v bezpečí vrátili k těm, kteří na ně doma čekají.”

Generální ředitel HZS ČR genpor. Drahoslav Ryba připomněl realizované rekonstrukce a výstavby nových stanic v Jihomoravském kraji v posledních letech a zmínil se i o původní slavkovské stanici: “Stará stanice již opravdu neodpovídala podmínkám výkonu služby a já věřím, že tato nová vám tyto podmínky, které potřebujete ke své práci, určitě vytvoří.”

Stanice Slavkov u Brna má hasební obvod na ploše 186 km2 a je připravena poskytnout pomoc pro obyvatele 21 měst a obcí v okolí a také samozřejmě třeba u dopravních nehod, které tvoří více než třetinu všech výjezdů.

Jaroslav Mikoška – tiskový mluvčí HZS JmK