Pá 13°C So 15°C Ne 19°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města
Zimní plavci na stupních vítězů

Poslední lednový týden se ve slovinském Bledu konalo mistrovství světa v zimním plavání.

Mistrovství světa

Poslední lednový týden se ve slovinském Bledu konalo mistrovství světa v zimním plavání. Kromě evropských závodníků potvrdili účast i plavci z Argentiny, USA, Maroka, a dokonce z Mongolska. Soutěžilo se na tratích 25, 50, 100 a 200 metrů volný způsob a prsa, 450 a 1000 metrů VZ. Poslední den se plavaly štafety 4x25 m. Voda měla po celou dobu kolem 5°C, venkovní teplota se pohybovala mezi 2°C - 6°C. Vystřídaly se všechny podoby počasí - slunečno, zataženo, mlhavo i deštivo. Bylo nasněženo, ale na březích jezera už se daly zahlédnout malé čemeřice, podléšky a petrklíče.

Z České republiky tam odjelo 29 plavců ze čtyř sportovních oddílů. Získali 67 medailí - 14 zlatých, 32 stříbrných a 21 bronzových.

Brněnský Fides reprezentovalo 14 závodníků. Všichni byli přihlášeni na víc tratí, většinou těch delších. Dva plavci FiBr nad 75 let ale neměli moc na výběr. Pravidla jim povolují starty pouze na 50 m a 100 m prsa a VZ. Svoje zkušenosti z předchozích mistrovství světa i z obtížných závodů Českého poháru v zimním plavání všichni zúročili dokonale. Po čtyřech náročných dnech v chladném počasí, kdy někteří startovali i dvakrát v jednom dni, počet medailí dosáhl fantastického čísla 39! Celkem to je 10 zlatých, 24 stříbrných a 5 bronzových medailí do oddílu Fides Brno. Počet získaných medailí vynesl Fides na celkové 2. místo v žebříčku zúčastněných klubů a oddílů.

V brněnském týmu bylo i pět úspěšných Slavkováků, získali třetinu fidesáckých medailí. Titul mistryně světa vybojovala Jana Matuštíková na trati 1000 m, ale medaili bral každý z nich - 1x zlato, 11 x stříbro a 1x bronz.

Jarmila Mašová – čtyři starty = čtyři stříbrné medaile

1000 m VZ, 450 m VZ, 100 prsa, 200 m prsa (vítězství na trati 200 m prsa jí po výborném finiši uniklo o dohmat!)

Ivan Marek – tři starty = jedna medaile

200 m prsa bronzová medaile, 450 m VZ a 100 m prsa 4. místa (o medaili na 100 m prsa ho připravil o 30 setin pozdější dohmat)

Mistrovství České republiky

V sobotu 11. února bylo v Brně na řece Svratce uspořádáno mistrovství České republiky ve volném způsobu za účasti 152 plavců z 22 oddílů zimního plavání. Po týdenních nočních mrazech panovaly obavy, zda mírně tekoucí voda jejich nápor ustojí. V pátek před závodem ještě rozrážela tenký led kánoe za vydatné pomoci borců s různým ostrým nářadím ze břehu a mola. V sobotu byla hladina čistá a mohly se instalovat obrátkové bóje pro mistrovské trati 100, 250, 500 a 750 metrů.

Po odeznění státní hymny se už ve vodě 1,6°C a teplotě vzduchu -1°C odehrávaly mezioddílové i „bratrovražedné“ boje o medaile a umístění. Nejúspěšněji si vedli domácí a zároveň pořadatelé závodu, plavci oddílu Fides Brno. Získali 8 zlatých, 5 stříbrných a 2 bronzové medaile. Hezky se dívalo na vyhlášení žen, v kategorii masters B stály na stupních vítězů tři a v kategorii masters C dvě členky FiBr.

Do Slavkova zacinkaly čtyři medaile. Titul mistryně republiky získaly Jana Matuštíková na trati 250 m a Vladimíra Fialová na trati 100 metrů. Jarmila Mašová (250 m) a Hana Matýšková (500 m) obsadily 2. místa, Helena Pavézková (250 m) 5. místo a Ivan Marek (500 m) 7. místo. Na fotografii z Brna jsou všichni medailisté z mistrovství světa i z mistrovství ČR

Dalším důležitým závodem zimních plavců bude březnové mistrovství republiky v prsařském způsobu, koná se pravidelně ve venkovním bazénu v Praze Podolí.

Ledová voda těchto dnů (do 4°C) se bude pomalu ohřívat a v závěru sezony se už vrátí do příjemnějších, aspoň osmistupňových teplot. Ale do posledního závodu sezony jsou ještě dva měsíce času…