Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Pá 11°C So 16°C Ne 15°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města

Divadelní spolek Slavkov

Kontaktní údaje

Divadelní spolek Slavkov u Brna (do roku 2015 Farní divadlo Simsala Bim, o.s.)

Ve Slavkově u Brna má ochotnická divadelní činnost dlouhou tradici. Prvním zdokumentovaným představením je vystoupení slavkovských studentů dne 23. dubna 1867. Tehdy předvedli publiku dvě jednoaktové veselohry: „Libušin soud“ a „Ptáčník“.

Na začátku roku 2001 vznikl při římskokatolické farnosti za účasti osmi dětských herců a pod vedením Ludmily Noskové a Zdislavy Moudré loutkový divadelní soubor. Jméno souboru si vymysleli samotní dětští herci. Pojmenovali jej Simsala Bim, po dvou loutkách v životní velikosti. Ale než se loutky podařilo vyrobit, rozhodly se děti hrát naživo. A opravdu se jim dařilo. Sehrály vícero původních inscenací pohádek i divadelních her pro dospělé. Pak přišla krize a soubor opustila velká většina, tehdy již dospívajících herců. Po oslovení veřejnosti se podařilo opět získat nové tváře, které byly ochotny se představit na jevišti. A tak začala další etapa vývoje souboru.

V roce 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, kvůli kterému se občanské sdružení Farní divadlo Simsala Bim změnilo na Divadelní spolek Slavkov u Brna. V současné době má spolek 24 členů, kteří se podílejí na přípravě divadelních představení. Za pomoci dalších spolupracovníků připravují 1 – 2 divadelní premiéry za rok. Organizačně spolek řídí tříčlenný výbor (Marta Šujanová, Věra Stojarová a Milan Hrazdílek).

Spolek má ve svém repertoáru jak pohádky pro děti, tak hry pro dospělé diváky. S inscenacemi navštěvuje i okolní města a vesnice. Pořádá také Divadelní kavárnu, ve které jednou za měsíc připravuje kratší výstupy nebo poetická pásma.
Hlavní základnou a domovskou scénou souboru je v současné době Společenské centrum Bonaparte ve Slavkově.

Cílem divadelního spolku je nabídnout dětem, mládeži i dospělým smysluplnou volnočasovou aktivitu a přispívat k pozvednutí kulturního života ve městě.