Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 22°C Út 26°C St 28°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města

Fides Brno

Kontaktní údaje

Sportovní oddíl Fides Brno vznikl v roce 2000 a postupně se stal nejlepším klubem v ČR. Postupně se stal čtrnáctinásobným mistrem ČR v zimním plavání v řadě za sebou. Do dnešního dne získal celkem 23 medailí z Mistrovství světa a více než 300 medailí z Mistrovství ČR, vychoval celkem pět mistrů světa, více než mistrů ČR. Oddílem prošlo deset přemožitelů kanálu La Manche, šest plavců překonalo Gibraltarský průlivu a také jeden účastník Olympijských her. V současné době má oddíl přes 60 členů, od ryzích závodníků až po naprosté „hobíky“.

Mottem oddílu je Audere Est Facere, což v překladu znamená „Troufat znamená činit“ nebo též volněji „Odvaha neváhá“.

Jak vznikl oddíl Fides
… a stručný popis jeho cesty do dnešních časů

U zrodu oddílu byla úspěšná spolupráce dálkových plavců a otužilců Richarda Haana a Petra Miholy s vedením společnosti Trade Fides při zdolání Gibraltarského průlivu na konci uplynulého tisíciletí v srpnu roku 2000. Tělovýchovná jednota Fides Brno byla založena a registrována 23. srpna 2000. Tehdejším zakládajícím předsedou se stal Zdeněk Filip a zakládajícími členy byli Libor Hledík, František Houdek, Pavel Sedlák, Jaroslav Nesvadba, Vladimír Pilát, a Mirek Tichý. K nim se záhy přidali oba úspěšní plavci přes Gibraltar a Hana Kvapilová. V sezóně 2000/2001 skončil náš malý oddíl na 6.místě v Českém poháru zimního plavání.

Do sezóny 2001/02 jsme vstoupili sloučeni s oddílem Jiskra Kamenický Šenov. Získali jsme tak mistryně ČR Zuzku Kouřilovou a Stáňu Brustmannovou. Dále pak hotové závodníky Pavla Kouřila, Milana Maternu, Jiřího Valeše a Jarka Brustmanna. Plavci „Severní aliance“ se v následující sezóně postarali o téměř polovinu získaných bodů. V sezóně 2002/2003 jsme získali první vítězství Českého poháru zimního plavání. A tak to s námi jde dál. Vývoj oddílu až do dnešního času je lemován mnoha osobními úspěchy jednotlivých členů. Mezi ně patří i tři úspěšné překonání úžiny La Manche Richardem Haanem, Petrem Miholou a Honzou Příborským. Úspěšně La Manche zdolali také naši pozdější členové Jozef Lendacký (2004) a Ivan Gazdík (2010). V současné době v oddíle působí i český rekordman. Dne 14.8.2009 překonal obávanou úžinu plavec Komety Brno Rostislav Vítek v čase 7:16:25 hodiny. V doprovodném týmu měl tehdy Petra a Václava Miholovy z našeho oddílu.

Mezi členy oddílu jsou vítězové Českého poháru zimního plavání a držitelé řady medailí z Mistrovství České republiky. (viz podrobná statistika).

V zimní sezóně se věnujeme zimnímu plavání, v letních měsících se účastníme závodů dálkového plavání. Postupně někteří z původních členů odešli, ale zejména díky akvizičním schopnostem Petra Miholy jsme mnoho nových plavců a plavkyň získali.

Náš oddíl vznikl díky „expediční plavbě“. Při snaze o udržení tradice se nám v letních měsících postupně podařilo realizovat několik sólových přeplaveb kanálu La Manche, včetně jedné štafetové. Opakovaně jsme se také účastnili závodu Rapperswill – Curych ve Švýcarsku. Rovněž jsme působili u české reprezentace na závodech Světového a Evropského poháru (Srbsko, Brazílie, Nizozemsko).

Dosud nepřekonaným vrcholem našich expedičních snah zatím zůstává trojitá přeplavba světoznámého jezera Loch Ness ve Skotsku v září 2008, non stop a v čase 42 hodin a tři minuty. V březnu roku 2014 se deset našich plavců zúčastnilo světového mistrovství v zimním plavání v Rovaniemi (FIN). S konkurenci dalších 41 států jsme získali pět medailí, včetně zlaté za absolutní prvenství v ženské kategorii (Magda Okurková vyhrála 20. března závod na 450 metrů v nejrychlejším ženském čase mistrovství 6:26,31 min). Teplota vody v ledovém bazénu na řece Kemijoki byla -0,5°C.

Významným způsobem se oddíl zapojil do celosvětové akce „Ledová míle“. Během sezóny 2014/15 překonalo vzdálenost anglické míle (1609 metrů) ve vodě o teplotě pod 5°C hned osm našich plavců. Naši členové Rostislav Vítek a Magda Okurková jsou již déle než půl roku držiteli světového rekordu v této extrémní disciplíně.