Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Čt 25°C Pá 25°C So 24°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města

Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce"

Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce"

Hřbitovní kaple sv. Jana Křtitele stojí na místě špitálu, postaveného ve 13. století Řádem německých rytířů. 

Za husitských válek špitál zanikl a v 15. století byl obnoven rytířem Janem Zeleným ze Šanova. V 16. století měli v kostele svou modlitebnu Čeští bratři.

Po třicetileté válce špitál obnovil Dominik Ondřej Kounic (1676). Současná podoba kostelíku pochází z roku 1743. Obě boční kaple byly obnoveny v roce 1882. 

Vnitří oltář je dílem neznámého barokního malíře a představuje patrona kostela sv. Jana Křtitele. Nad obrazem je hraběcí korunka aliančního znaku Kounic-Rietbergů.

Pod jižní částí kaple byla roku 1795 Arnoštem Kryštofem Kounicem (synem kancléře Václava Antonína) zbudována rodová hrobka Kouniců. V hrobce se nachází 7 rakví s tělesnými pozůstatky linie moravské. Určení pozůstatků proběhlo v roce 1890, kdy bylo potvrzeno, že jedním z nebožtíků je právě kancléř Václav Antonín.

Kaple je od 1.1.2003 v majetku Římskokatolické farnosti ve Slavkově u Brna. Kvůli špatným technickým podmínkám není jeho interiér věřejnosti přístupný.

Doporučené okruhy

Den ve Slavkově
Den ve Slavkově
Zahrnuje: Zámek Slavkov - Austerlitz, Zámecký park, Golfové hřiště, Kaple sv. Urbana, Kostel Vzkříšení Páně, Městské opevnění, Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce", Slavkovský pivovar, Cukrovarská nádrž
  • 8 km
Po stopách církevních památek
Po stopách církevních památek
Zahrnuje: Zámek Slavkov - Austerlitz, Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce", Kostel Vzkříšení Páně, Křížová cesta, Kaple sv. Urbana, Zámecká kaple sv. Kříže
  • 5 km