Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 22°C Út 26°C St 28°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města

Kaple sv. Urbana

Kaple sv. Urbana

Kaple svatého Urbana stojí na kopci severně od Slavkova, jehož svahy byly až do 80. let 19. století pokryty vinohrady. Proto je kaple zasvěcena sv. papeži Urbanovi, patronovi vinařů, sadařů a zahradníků.

Objekt centrálního půdorysu je orientován severojižním směrem. Má tvar rovnoramenného kříže, jehož střed je zaklenut kopulí. Nad kněžištěm se vypíná čtyřboká věž.

Podle listiny byla kaple postavena v roce 1712 dle projektů Domenica Martinelliho. V roce 1784 byla ta josefinských reforem uzavřena.

V roce 1805 sloužila jako strážnice pro francouzské vojáky, kteří zde pozorovali postup spojenecké rusko-rakouské armáday táhnoucí od Olomouce k Brnu. Objekt využívali jako skladiště a stáj. Odtud byla také 28.11.1805 vypálena varovná dělová rána zvěstující slavkovské posádce nepřátelský postup k Brnu a na Bučovice. Za pobytu Francouzů byl objekt poškozen a v roce 1816 zbořen.

V letech 1858-1861 byla na starých základech z dotací občanů vystavěna nová kaple.

Z kaple sv. Urbana pochází nejstarší veduta Slavkova z 1. pol. 18. století. Nyní se tento restaurovaný obraz nachází v prostorách zámku. V kapli je umístěna kopie.

Detailní popis na http://www.farnostslavkov.cz/clanky/historie-kaple-sv-urbana/

Doporučené okruhy

Den ve Slavkově
Den ve Slavkově
Zahrnuje: Zámek Slavkov - Austerlitz, Zámecký park, Golfové hřiště, Kaple sv. Urbana, Kostel Vzkříšení Páně, Městské opevnění, Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce", Slavkovský pivovar, Cukrovarská nádrž
  • 8 km
Po stopách církevních památek
Po stopách církevních památek
Zahrnuje: Zámek Slavkov - Austerlitz, Kaple sv. Jana Křtitele "na Špitálce", Kostel Vzkříšení Páně, Křížová cesta, Kaple sv. Urbana, Zámecká kaple sv. Kříže
  • 5 km
Slavkov gastronomický
Slavkov gastronomický
Zahrnuje: Zámecký park, Kaple sv. Urbana, Cukrovarská nádrž, Slavkovský pivovar, Palackého náměstí
  • 8 km
Slavkov romantický
Slavkov romantický
Zahrnuje: Zámek Slavkov - Austerlitz, Zámecký park, Kaple sv. Urbana, Cukrovarská nádrž
  • 6 km
Slavkovský špacírek
Slavkovský špacírek
Zahrnuje: Radnice – šatlava – pranýř, Kounicova manufaktura, Městské opevnění, Židovská synagoga, Hrobka rodu Kouniců, Panský dům, Zámek Slavkov - Austerlitz, Kostel Vzkříšení Páně, Boží muka u Vendelína, Kaple sv. Urbana, Památník bitvy u Slavkova