Hlavní menu
Další možnosti
Přihlásit se
Po 22°C Út 26°C St 28°C
slavkovak.cz / Volný čas a turistika ve Slavkově u Brna
slavkov.cz / oficiální stránky města

Palackého náměstí

Palackého náměstí

Jednou z dominant náměstí je bývalý Panský dům. Jde o renesanční stavbu s gotickým jádrem, později barokně a klasicistně upravenou. Nad vstupními vraty se dochovala renesanční mříž s rostlinnými a živočišnými motivy, které doplňují znak rodu Kouniců. Slavkov dům zakoupil v roce 1570.

Radnice byla postavena v renesančním slohu, má však gotické jádro a je prakticky nejstarší stavbou ve Slavkově u Brna. Byla vybudována již v roce 1592 za Alexandra Bradavičky – staršího purkmistra a Petra Pekaře – mladšího purkmistra. Dnes tuto skutečnost připomíná pamětní deska umístěná na fasádě budovy. Součástí radnice se posléze stal rovněž renesanční dům, který s ní sousedil ze strany dnešní Husovy ulice. Dodnes se zachoval jeho vyvýšený vstupní portál, datovaný letopočtem 1581. V 19. století se v přízemí budovy nacházela nálevna, byt hostinského, policejní strážnice a šatlava. V I. poschodí pak zasedalo obecní zastupitelstvo, byla zde uložena obecní pokladna a archiv. V období I. republiky pak rovněž nově vzniklé muzeum. Dnes se zde nachází městský úřad, který částečně sídlí rovněž ve vedlejší budově – bývalém soudu a v protější budově, která původně sloužila jako škola.

K zajímavostem patří i městský znak, který je umístěn nad hlavním vstupem a byl městu Slavkovu udělen 1. července 1416 králem Václavem IV. Je nejstarším městským znakovým privilegiem v ČR. Jeho důležitost podtrhuje i to, že nese znaky tří zemí Království Českého – Českého lva, Moravské a Slezské orlice.

Zajímavosti z historie města nejdete na www.slavkov.cz/turismus/historie-mesta

Doporučené okruhy

Slavkov gastronomický
Slavkov gastronomický
Zahrnuje: Zámecký park, Kaple sv. Urbana, Cukrovarská nádrž, Slavkovský pivovar, Palackého náměstí
  • 8 km
Po slavkovském bojišti I.
Po slavkovském bojišti I.
Zahrnuje: Palackého náměstí
  • 31 km
Po slavkovském bojišti II.
Po slavkovském bojišti II.
Zahrnuje: Palackého náměstí, Mohyla míru
  • 40 km
Po slavkovském bojišti III.
Po slavkovském bojišti III.
Zahrnuje: Palackého náměstí
  • 50 km